Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego
29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. To święto kultury, dumy i tożsamości osób Głuchych, stanowiących część naszego społeczeństwa.
To także szczególny czas podkreślania obowiązujących praw osób Głuchych, do których realizacji i przestrzegania zobowiązało się polskie państwo i jego wykonawcy. Niestety, grupa osób Głuchych od wielu lat boryka się z dokładnie tymi samymi wyzwaniami i problemami, mimo obowiązywania m.in.: Ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych czy Ustawy o zapewnianiu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Z naszych obserwacji i kontaktów z grupami osób Głuchych w Biurze RPO jesteśmy w stanie podać trzy główne przyczyny generujące problemy. Są to: brak świadomości społecznej o osobach Głuchych, co przekłada się na stereotypy i brak niezbędnego wsparcia; brak znajomości podstaw polskiego języka migowego oraz braku zrozumienia potrzeb tej grupy.
W Międzynarodowym Dniu Głuchych zachęcamy do zwiększania świadomości na temat kultury społeczności Głuchych, odkrywania swojej tożsamości jako osoba Głucha oraz radości z przynależności do tak dużej społeczności Głuchych i przynależności do polskiego społeczeństwa.
Życzymy także realnie niezależnego życia oraz zapraszamy do działania z nami na rzecz praw osób Głuchych. Rzecznik Praw Obywatelskich i Biuro Rzecznika są otwarte na współpracę. Wspólnie możemy starać się o zmiany, ale to osoby Głuche muszą prowadzić i wytyczać kierunki (żródło: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/miedzynarodowy-dzien-gluchych-i-jezyka-migowego-2024)