KLAUZULA INFORMACYJNA

Kącik Technikoludka - przedszkolak w świecie technologii

Kącik Technikoludka to miejsce, w którym znajdziecie Państwo informacje na temat wpływu nowoczesnych technologii na rozwój dzieci, ciekawe artykuły związane z tym tematem, a także przydatne linki do stron internetowych oraz bezpiecznych aplikacji dla dzieci.

Kącik powstał w ramach realizacji (przez grupę IV) ogólnopolskiego projektu “Technikoludek czyli przedszkolak w świecie technologii”, a jednocześnie jest odpowiedzią na priorytet MEN na 2020/2021 r.

Serdecznie zapraszamy!

Nowe technologie mogą wspomagać rozwój dziecka, ale muszą być wykorzystywane mądrze.

W tym miejscu postaramy się zgromadzić dla Państwa odpowiedzi na pytania typu:
Jak zadbać o umiar w używaniu urządzeń ekranowych?
Jak zapewnić dzieciom bezpieczną i pozytywną przygodę z internetem?
Jak rozmawiać i ustalać zasady korzystania z technologii w rodzinie?

• CYFROFFY KONTAKT SAMSUNG - autorski program stworzony, by wesprzeć rodziców i nauczycieli w kształtowaniu dobrych postaw i nawyków cyfrowych. To przestrzeń do wymiany doświadczeń i sugestii, jak mądrze i kreatywnie budować relacje rodzinne z technologią, która daje, a nie zabiera.

Znajdziemy tu m.in.:

Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie

Karty edukacyjne dla rodziców

Porady i artykuły ekspertów

• Mama, tata, tablet – o tym, kiedy i jak udostępniać dzieciom tablet i smartfon.

Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.

Broszura dla rodziców

• Necio – zabawa w internet

Dobrym wprowadzeniem w świat internetu i urządzeń mobilnych może być projekt edukacyjny „Necio – zabawa w internet”skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
Aplikacja mobilna Necio (dostępna dla systemów Android oraz iOS) stanowi ciekawą zabawę rozwijającą umiejętność obsługi urządzeń dotykowych przez dzieci. Animacje i wierszyki recytowane przez tytułowego robocika są też dobrym pretekstem do rozmów z dzieckiem o zagrożeniach online i ustalenia z nim zasad korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych. Necio to także teledyski, bajka, porady dla rodziców oraz propozycje zabaw poza internetem.

• Kampania „Zadbaj o dziecięcy mózg”

Celem kampanii „Zadbaj o dziecięcy mózg” jest zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci oraz uważnego towarzyszenia dziecku i spędzania z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w postaci ekranów. Fundacja proponuje rodzicom wprowadzenie do codziennego życia tzw. Domowych Zasad Ekranowych.

• BeStApp

BeStApp to katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych dla dzieci w wieku przedszkolnych (3-6 lat). Odnaleźć tu można wiele propozycji ciekawych aplikacji, które umilą najmłodszym czas i dadzą możliwość rozwoju nowych umiejętności. By ułatwić wybór odpowiedniej aplikacji z katalogu, propozycje zostały uszeregowane w osiem kategorii tematycznych:

• plastyczne,
  • łamigłówki,
  • zręcznościowe,
  • muzyczne,
  • językowe,
  • przyrodnicze,
  • matematyczne,
  • inne edukacyjne.

Każda aplikacja informuje o kategorii wiekowej odbiorców oraz zawartości reklam i mikropłatności wewnątrz aplikacji.

• Poradniki dla rodziców

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie? Poradnik dla rodziców.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online. Kompedium dla rodziców i profesjonalistów.

• Badania

Szanse i zagrożenia w obszarze wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji mobilnych (TIK-mobApp) przez dzieci w wieku 3-6 lat
Jacek Pyżalski, Michał Klichowski, Mariusz Przybyła